המותר והאסור בעבודת החוקר הפרטי

מעוניינים לברר אם בן/בת הזוג

בוגד/ת?

חוששים שהשותף לעסקים

מרמה אתכם?

החלטתם להיעזר בחוקר פרטי?

אלה הכללים והגבולות שהחוקר

הפרטי חייב לפעול במסגרתם

Woman With a Camera

עולמם של החוקרים הפרטיים הוא עולם מרתק ומלא מסתורין, הרבה יותר משניתן לדמיין. החוקרים הפרטיים אוספים מידע עבור רבים מאיתנו. לרשות החוקרים הפרטיים עומדים אמצעים רבים, המאפשרים להם ללקט מידע ולהגיע לחקר האמת.

העיסוק בחקירות פרטיות מסעיר את הדמיון ומעורר שאלות רבות: מי משתמש בחוקרים פרטיים? לאילו מטרות? אילו שירותים החוקרים נותנים ללקוח? מה מותר ומה אסור לחוקרים לעשות? מה מגביל את צעדיהם? מהם האמצעים החוקיים העומדים לרשותם? והכי חשוב: במקרה שאדם מגלה כי הוא מושא למעקב של חוקר פרטי, האם יש לו יכולת להתגונן מפני המעקב? כל התשובות בהמשך המאמר.

מי משתמש בשירות של חוקר פרטי?

רבים נעזרים בחוקרים פרטיים: מי שחושד שבן/בת זוג בוגד/ת, מי שחייב/ת לוודא שהשידוך ראוי, השותף העסקי שמתעניין בקולגה, איש העסקים שחייב מידע על המתחרים שלו.

כל אלה (והרבה נוספים) נעזרים בחוקרים פרטיים, הנחשבים כלי מצוין ויעיל לאיסוף מידע ובירור עובדות.

השירות של חוקרים פרטיים נחשב מאוד מבוקש. רבים מופתעים כשהם נחשפים להיקף הפעילות של חוקרים פרטיים, מבחינה מספרית (ההיקף המספרי של האנשים והגופים השוכרים שירותי חוקרים פרטיים) ומבחינה מעשית-מהותית (מגזרים מגוונים מאוד פונים לחוקרים פרטיים).

 

ניתן לחלק את הפונים לחוקר פרטי למספר "מגזרים":

  • במגזר העסקי - אנשי עסקים, חברות, גורמים מתחרים, משקיעים ועוד;

  • בשוק העבודה - מעסיקים על עובדיהם (ולהפך);

  • משפחה - מועמד/ת לשידוך שרוצה לוודא שאין "שפנים בכובע" של המיועד/ת (בעיקר בעולם החרדי), בן זוג/ בת זוג שחושד/ת בבגידה, אחים בסכסוך ירושה, בני זוג שחוששים מהברחת נכסים;

  • ביטוח - חברות ביטוח פרטיות והמוסד לביטוח לאומי;

  • משפט - בסכסוכים משפטיים רבים, משתמשים הצדדים להליך בשירותי חוקר פרטי. למשל: נושים שרוצים לברר לגבי חייבים; נאשמים בהליך פלילי וכו'.

  • מהם האמצעים העומדים לרשות החוקרים הפרטיים? מה מותר להם לעשות ומה אסור להם לעשות?

בראש ובראשונה, יודגש כי אמצעי הפעולה חייבים להיות חוקיים. חוק העונשין, חוק הגנת הפרטיות וחוק חוקרים פרטיים ושירותי שמירה, מצרים את צעדיהם של החוקרים הפרטיים ואינם מאפשרים להם לעשות ככל העולה על דעתם.

בשלב ראשוני, החקירה סמויה: מעקב, צילום, הסרטה, וחקירה בכיסוי. זאת, באמצעות מצלמות, רחפנים, גלאי מכשירי האזנה, מכשירי הקלטה ועוד. בשלב מתקדם, החקירה הסמויה הופכת לחקירה גלויה, במהלכה עומדים לרשות החוקרים גם אפשרות לחקירה פרונטלית, שימוש בפוליגרף ועוד.

מהם האיסורים החלים על חוקר פרטי?

איסור מעקב במקום המוגדר "רשות היחיד": אם גורם המצוי במעקב שוהה במבנה המשמש אותו בשימוש פרטי, אסור לעקוב אחריו שם. כלומר, על החוקר הפרטי להפסיק את ביצוע המעקב כשהאדם נכנס לביתו. בנוסף, בתי עסק ולעתים גם בתי חברים ובני משפחה, נחשבים לרשות היחיד. זאת, במובחן מרשות הרבים (רחוב, מסעדות, חנויות וכו') בהם המעקב אינו אסור.

איסור על ביצוע האזנות סתר: מדובר באיסור שיפתיע רבים מהקוראים (בוודאי מי ש"מכור" לסדרות ריגול...). ובכל זאת: חוקר פרטי אינו יכול להאזין לשיחות ו/או להקליט שיחות שהוא אינו שותף להן. כדי להתגבר על מכשלה זו, במקרים רבים, הופך החוקר בעצמו לצד בשיחה, על ידי שימוש ביכולת הכיסוי שלו כחוקר. כך, הוא רשאי להקליט את הנאמר בשיחה.

איסור על הטרדה: לכל אדם בישראל מגיעה הגנה מפני הטרדה. כשחוקר פרטי בולש אחרי אדם, הוא עלול להטרידו. יש להימנע מהטרדה. זהירות של החוקר מאפשרת מניעת הטרדה. יש לזכור: כאשר הגורם שעוקבים אחריו יבחין במעקב, הוא יחוש מוטרד, ואף עשוי להגיש תלונה נגד החוקר.

איסור על איום: לחוקר הפרטי אסור לאיים בכל דרך על הנעקב, לסחוט אותו או לגרום לו לחוש סכנה או אי נוחות.

איסור התחזות לגורם רשמי: חוקרים פרטיים פוע

כולנו שמענו את המימרות כי "משפחה מעל הכל" ו"אין כמו משפחה", אבל למרבה הצער המציאות מלמדת לעיתים שאין כמו "קרב משפחתי". מעל חמישים אלף תביעות של בני משפחה נגד קרוביהם מוגשות בכל שנה לבתי המשפט לענייני משפחה, בעיקר תביעות גירושין ונגזרותיהן; ותביעות ירושה ונגזרותיהן.

בתביעות אלה, הצדדים מנסים לגייס ראיות והוכחות, כדי לשכנע את בית המשפט לפסוק לטובתם. במקרים רבים, צדדים לסכסוך נעזרים בחוקרים פרטיים. במאמר זה, נציג מספר דוגמאות הממחישות את תפקידו של חוקר פרטי במצבים אלה.

שירותי חוקר פרטי לפני הנישואין

ייתכן כי תופתעו לשמוע, אבל חוקר פרטי נשכר לעיתים על ידי חתנים וכלות עוד לפני הנישואין. בשלב זה, מסייעים החוקרים הפרטיים בשני מצבים שכיחים.

אחרי שידוך, לפני חתונה: לעיתים, בשידוכים הנפוצים במגזר החרדי, בני משפחה שוכרים חוקר פרטי, כדי שיברר לגבי החתן או הכלה ובני משפחותיהם: כמה ממון יש להם, האם הם מסתירים סודות אפלים, האם הם ראויים לשידוך והאם לא מרחפת מעל ראשם קופת שרצים שתיפתח אחרי החתונה.

לפני עריכת הסכם ממון: הצדדים רוצים לוודא את המצב הכלכלי לאשורו. לעיתים, בני זוג מגיעים לשולחן המו"מ לקראת חתימת הסכם ממון, מצויידים במידע רב, הודות לעבודת החוקר הפרטי.

שירותי חוקר פרטי בזמן הנישואין

המקרה הקלאסי שבו נשכר חוקר פרטי הוא חשד לבגידה. בנוסף, חוקר פרטי עשוי לבדוק חשד להברחת נכסים או נקיטת פעולות בלתי רצויות בזמן הנישואין. כך, ניתן לאסוף "תחמושת" לסכסוך המשפטי.

 

שירותי חוקר פרטי במהלך גירושין ולאחר הגירושין

כשבני זוג נקלעים למשבר, ייתכן שיחלוף זמן רב עד שהסכסוך יגיע לבית המשפט. לעיתים, נוכח חובת הגישור, הסכם הגירושין עשוי להיות פרי גישור. כך או כך, בפרק הזמן בין ההחלטה להתגרש ועד למתן פסק דין, חוקר פרטי עשוי לאסוף עובדות עבור הצדדים במספר הקשרים.

חשד להברחת נכסים

בסכסוכי גירושין ובסכסוכי ירושה, יש חשיבות גדולה לרכוש המצוי במחלוקת. במצב דברים זה, לעיתים יש לאחד הצדדים אינטרס להציג "עוגה" מצומצמת יותר של נכסים, כדי להקטין את מה שעשוי הצד השני לקבל.

כך, למשל: בעל המעוניין להתגרש עושה "שיעורי בית", ביודעו כי בעת איזון המשאבים (חלוקת רכוש משותף בין בני זוג) עם אשתו - שתהפוך לגרושתו - היא זכאית לקבל חלק מנכסיו. כדי לצמצם את חלקה ברכוש, הוא עלול להבריח נכסים. כלומר, לנקוט דרכים מגוונות ומתוחכמות, כדי להקטין פורמלית את רכושו, לפני הדיון המכריע.

כך, עלול הבעל להעביר זכויות בנדל"ן, במיטלטלין (רכב) וברכוש לאחרים (קרובי משפחה או חברים), לממש נכסים לכסף נזיל (מכירת מניות, שחרור פיקדונות וכו'), להעביר כספים שהרוויח ו/או היו בידיו עוד קודם, לבני משפחה ולחברים, לחשבונות עסקיים וכו'. כל זאת, כדי למנוע מאשתו "לשים יד" על הכסף.

במקרה שהאשה חושדת כי בעלה מנסה להבריח נכסים, הראיות שישיג עבורה החוקר הן ראיות בעלות ערך רב: אם האשה תצליח להוכיח את ההברחה, תבוטל העברת הזכויות בנכסים (שנעשתה במהלך ההברחה). כך, בזכות עבודת החוקר הפרטי, תקבל האשה מהבעל את החלק המגיע לה ולא תפסיד דבר.

תביעת מזונות

אחת הסוגיות הכרוכות בסכסוך גירושין היא קביעת גובה דמי המזונות, המשולמים על ידי הבעל. קיימים שני סוגי מזונות: 1. מזונות אשה, המשולמים לאשה על ידי הבעל, עד לרגע הגירושין; 2. מזונות ילדים, המשולמים לאשה עבור כיסוי צורכי הילדים.

מספר גורמים משפיעים על שיעור מזונות הילדים: הסדרי הראיה בין הצדדים, הכנסות הצדדים, הוצאות הצדדים וכו'. גם לצורך הוכחת טענות הקשורות למאפיינים אלה, נזקקים הצדדים לראיות, שאותן יכול חוקר פרטי להשיג.

משמורת והסדרי ראיה

סוגיית המשמורת על הילדים והסדרי הראיה עשויה אף היא להצריך העסקת חוקר פרטי. מאחר שמשמורת משותפת וזמני שהייה שווים עם ילדים, עשויים להפחית את שיעור דמי המזונות, אמהות רבות טוענות כי האב דורש לקחת חלק בטיפול בילדים, לצורך הפחתת המזונות, מתוך אינטרס כלכלי. האם יכולה להשיג בעזרת חוקר פרטי ראיות, שיעידו על אי כשירות האב לגדל את הילדים, ראיות המצדיקות הסדר לפיו ישהו יותר בחזקת האם.

לסיכום: במקרים רבים, חוקר פרטי עשוי להשיג ראיות משמעותיות בסכסוכי גירושין וירושה. ראיות אלה הן בעלות ערך כלכלי רב לצדדים.

לים במקרים רבים תחת כיסוי, ו"לובשים זהות" של אדם כלשהו, כדי להתקרב לאובייקט וליצור עימו מערכת יחסים. לעתים הקשר קצר (שיחה בת מספר דקות) ולעתים נוצרת מערכת יחסים של ממש.

הכל תלוי בהיקף החקירה ובמטרות החקירה. ההתנהלות נחשבת חוקית, כל עוד החוקר הפרטי אינו מתחזה לגורם רשמי ואינו מציג את עצמו כאיש משטרה, איש שב"כ, גורם מטעם המוסד לביטוח לאומי או כל גוף רשמי אחר וכו'.

מהן הסנקציות הצפויות לחוקר פרטי שעובר על החוק ופועל באופן אסור?

ניתן לפעול כנגד החוקר הפרטי במישור המשמעתי, הפלילי והאזרחי, תלוי בהתנהגותו הפסולה. חוקר פרטי שעובר על החוק עשוי להיתבע בנזיקין, בגין נזק שנגרם לאובייקט או ללקוח שהזמין את שירותיו. הוא אף עשוי להתמודד עם תלונה בגין הטרדה, מעקב אסור, האזנת סתר פסולה, ואף להתמודד עם אישום פלילי, על כל המשתמע מכך. במקביל, לשכת החוקרים הפרטיים  בדומה ללשכת עורכי הדין מקפידה מאד על ההתנהלות של חוקרים. חוקר שסרח מסכן את רישיונו ועלול להיות חשוף לסנקציות מגוונות.

לסיכום: חוקר פרטי מנוסה וטוב מעניק את שירותיו ומפיק מידע חיוני עבור לקוחותיו, תוך שימוש בשלל אמצעים. פעולות החוקר הפרטי חייבות להיעשות תוך שמירה על הכללים. האמצעים הטכנולוגיים הקיימים כיום מרתקים ומקלים על החוקר הפרטי במלאכת ליקוט המידע. עם זאת, יש לזכור את הקווים האדומים - ולא לחצות אותם. זאת, הן לטובת הלקוח שהזמין את השירות, הן לטובת האובייקט הנעקב (הזכאי לזכויותיו) והן לטובת החוקר עצמו (החשוף לסנקציות אם יפעל בניגוד לחוק).